Vreau o mașină cool!

Acest articol este scris pentru Spring SuperBlog 2016 și ar trebui să fie despre mașini. De ce spun că „ar trebui”? Pentru că, deși mai știu și eu câte ceva despre domeniul auto, este foarte greu să vorbești despre asta din postura de doritor. Așa este, eu nu am mașină, însă îmi doresc foarte mult una!

În zilele când sunt realist îmi imaginez că aș fi la volanul unei Dacii Logan 2, care să nu fie echipată cu motorul cel ... Citește mai departe!

Nu sunt etanș

de aceea uneori sufletul iese
găsește el după ce să alerge
prin ploi de sub pământ
și pomi zburători
are mereu un briceag la el
cu care taie zâmbete în praf
își ascute sabia prin inimi electrocutate
și apoi o încearcă pe pereți tari
urmând să o folosească
pentru a croi ferestre
are pași iuți
și deseori uită să se întoarcă
până seara
e maniac
nu vrea să creadă că lucrurile se îndreaptă spre
mai rău
în loc de mai... Citește mai departe!

Cenușăreasa și D.W.

Azi vom călători într-o perioadă a timpului foarte inexactă și vom asista la un eveniment care a dus la crearea unei povești. Ați ghicit, povestea cu Cenușăreasa s-a întâmplat în realitate. Dar nu, D.W. nu este prințul cu care s-a căsătorit, ci prietenul nostru despre care v-am mai povestit: Doctor Who (foto sus, sursa). (Sigur, acesta nu este numele lui real, dar toată lumea îi spune așa.)

Doctorul se dă jos din cabina sa de telefon cu care călătorește ... Citește mai departe!

Copilul din mine e un șoarece

StuartLittle-300x169

Copilul din mine e un șoarece! Însă nu este Stuart Little, nu. Șoarecele despre care vorbesc eu este mult mai bătrân. Mă rog, nu știu ce vârstă avea în vremea când eram eu copil, dar acum sigur este cu vreo 13 ani mai bătrân :)) .

Chiar dacă printre multele animații care s-au perindat prin fața ochilor mei s-au aflat și Ștrumpfii sau Stuart Little, serialul meu preferat de desene animate a rămas mereu Tom & Jerry. Doar ... Citește mai departe!

Smart Fortwo cabrio este hidos

M-am gândit ca astăzi să vorbim puțin despre mașini. Asta pentru că m-am uitat ieri la o emisiune cu recenzii auto și am văzut ceva care aproape mi-a dat coșmaruri: Smart Fortwo cabrio.

smart fortwo

Uitându-mă la testul cu această mașină mi-am reamintit cât de urâtă mi s-a părut încă de la apariție. Dacă au făcut-o așa pentru că generația precedentă nu prea ieșea în evidență cu nimic, și-au jucat cartea greșit. Dacă ar fi după mine aș interzice circulația acestui model ... Citește mai departe!